Saha testi

PV Modülleri

Tekli, Çoklu, PERC ve İkili PV Modüller arasında gerçek dünya karşılaştırması.

Gerçek zamanlı veriler
-- -- Yerel saat
Kurulum tarihi: 09-03-2020
--
--
--
--
--
--
--
Işınım
Romanya
44°17'59.9"N
26°11'29.7"E

Mono

2500Wp --
Toplam güneş enerjisi verimi: --

Split-cell

2500Wp --
Toplam güneş enerjisi verimi: --

Poly

2500Wp --
Toplam güneş enerjisi verimi: --

PERC

2500Wp --
Toplam güneş enerjisi verimi: --

* Bu birsaha testidir ve sonuçlar bu konudaki kuruluma özeldir,Sonuçlar çevresel etkilere dayalı olarak farklı olabileceği için kendi durumunuz açısından en iyi çözümün ne olduğunu lütfen araştırın.

Yelkenli Yat

Konfor içinde yelken açın

Motorlu tekneler, bir mühendislik başyapıtıdır. Ev konforunu, bir yatın sınırlı alanına sığdırabilirler. Nereye giderseniz gidin, ciddi bir emek sonucu elde edilen bu lüksün tadını sonuna kadar çıkarmak isteyeceksiniz. Victron, yelken açabileceğiniz tüm zorluklara uyum sağlayan akıllı bir enerji şebekesi sunar. Böylece şezlongunuza uzanıp keyfinize bakabilirsiniz.

Yolculuğunuz için ne kadar enerjiye ihtiyacınız var?

İster ailenizi hafta sonu için adalarda gezintiye çıkarın, ister bir haftalığına güzel bir koyda demir atın, bu sizin tatiliniz ve ne istiyorsanız onu yapacaksınız. Bu, ideal enerji çözümünün yattan yata ve yat sahibinden yat sahibine farklılık göstermesi anlamına gelir. Victron ile neredeyse her türlü planınız için enerji sağlayabilirsiniz; aşağıda, örnek olarak, “ortalama” motorlu tekneler için “normal” ve “yoğun” enerji profillerini gösterdik.

Her şeyin gerçekleşmesini sağlayan İdeal Enerji Planınıza göz atalım.

Tüketim

İhtiyacınız ne kadar?

Bir motorlu teknede çok sayıda elektrikli ekipmana ihtiyaç vardır. Teknenin çalışmasını sağlamak için kullanılan çoğu şey genelde DC kullanırken daha büyük (ev) aletler için AC güç gereklidir. Bu toplamda ne kadar enerji anlamına geliyor? Sadece Watt miktarına bakmayın. Bir mikrodalga fırın 1000 Watt kullanıyor olsa da, bu tüketim sadece 4 dakika için geçerlidir. Bir buzdolabı/dondurucu kombinasyonu ise 100 Watt kadar küçük bir enerji harcamasına karşın 24 saat boyunca çalışmaktadır.

Bir fikir oluşturması açısından, “normal” ve “yoğun” kullanıma dayanan 2 sistem örneğini özetledik.

2,4 - 4,8 kWh / gün

“Normal” ve “yoğun” enerji tüketim profilleri. Daha fazla oku

Daha fazla oku

Örnek 1

Mikrodalga fırın saatte 1000 W kullanır fakat sadece 4 dakika çalışır
1000 W / 60 x 4 = 0,67 kWh / gün

Örnek 2

Buzdolabı/dondurucu kombinasyonu saatte 84 W kullanır fakat bütün gün açıktır (normal soğutma ½ gün).
84 W x 24 sa/2 = 1 kWh / gün

Depolama & conversion

Ne kadar enerji depolanmalıdır?

Bir motorlu teknenin iyi enerji depolamaya ve 230 V’ye güçlü dönüştürme becerisine ihtiyacı vardır. Bir tekne aküsünün motorlardan şarj edilmesi, gece için açıkta demir attığınızda, o gürültülü jeneratörü açmaya gerek olmaması anlamına gelir. Birkaç gün boyunca hareket etmeyebileceğiniz için ana akünüzün kapasitesi yüksek olmalıdır. Kural olarak, depolanacak enerji ihtiyacını, kıyı/motor/jeneratör/güneş enerjisi olmaksızın teknede geçirilecek 48 saat olarak hesaplarız.

x 2

Güçlü bir lityum akünün depolama kapasitesi, günlük enerji tüketiminin iki katı olmalıdır.

x 4

± %50 daha düşük olan deşarj kapasitesi nedeniyle, bir kurşun asit akünün depolama kapasitesi, günlük enerji tüketiminin dört katı olmalıdır.

Dönüştürme

İnvertörler, ortalama yükü sürekli olarak karşılayacak büyüklükte ve yüklerin beklenen pik elektrik akımına uygun olmalıdır. Bizim invertörlerimiz bu konuda oldukça başarılıdır (ortalama 2 x sürekli akım).

Üretim

Enerji nereden geliyor?

Bütün bu enerji şu veya bu şekilde üretilmelidir. Victron, çok sayıda kaynağı, tek bir sabit enerji akışında birleştirmenize olanak sağlar. Marinada, kıyı enerjisini kullanırsınız. Suda ise teknenin motorlarında (ek) bir alternatör kullanabilirsiniz. Veya açıkta demir attığınızda jeneratörü açabilirsiniz. Son olarak, ücretsiz yeşil enerji için çatıya güneş panelleri yerleştirebilirsiniz.

Enerji kaynakları

İnvertör/şarj cihazı
33A - 40A(Veya daha yüksek, akü kapasitesine bağımlılık)
Alternatör
2x 50A - 80A(Motora bağımlılık)
Solar
640W+

Power profile

Üretimle denge içinde olması gereken ve günlük enerji tüketimine dayanan kWh cinsinden normal ve yoğun enerji profilleri.

Ah depolama aküleri, kurşun asit aküler kullanarak kapasiteyi iki katına çıkarır.

Tarayıcınız bu bölümü düzgün şekilde görebilmek için gereken son teknolojileri desteklemiyor. Modern bir tarayıcı kullanın.

Komple sistem

Daha yakından bakış

Güç profili bir sisteme nasıl dönüştürülür? Ortalama bir motorlu tekne için bizim önerimiz şudur.

Ana akü:

AC-devices

Everything you would expect in a home can also be found on a motor cruiser. All these devices need AC to run. Think of:

 • Entertainment suite
 • Television(s)
 • Laptop(s)
 • Phone chargers
 • Fridge and freezer
 • Coffeemaker
 • Breadmaker
 • Dishwasher
 • Microwave
 • Mixer
 • Wine cooler
 • Washing machine

BatteryCombiner

The Cyrix BatteryCombiner is the only safe way to connect the house battery to the starter battery (to start your boat’s engines). With a BatteryCombiner you can charge the house battery from the alternator without running the risk of draining the starter battery (which always should be ready to go). When other sources of power are available (eg. shore/solar/generator power), the Cyrix BatteryCombiner will allow bi-directional charging from the house battery to the starter battery.

When the Voltages of the starter and house batteries are the same, use a Cyrix: its current rating should be equal or bigger than the current rating of the alternator.

If the house battery is Lithium and the alternators Amperage is smaller than the house battery, or when the Voltages of the starter and house battery are different: use a DC-DC converter or Buck-Boost.

BatteryProtect

Discharging your battery too far will damage it. Adding a Victron BatteryProtect will disconnect the boat’s electronics when the battery voltage drops below a pre-set level. It will also automatically reconnect everything when the battery is sufficiently recharged.

There is more to a Victron BatteryProtect. The built-in shutdown delay ensures that vital electronics aren’t disconnected in error, i.e. when starting the engine causes a short drop in battery voltage.

Battery Monitor

A battery monitor is like a "fuel gauge" for your battery. It records how much power is consumed and charged. The battery monitor calculates the state of charge, remaining capacity and time till empty. The battery voltage does not give an accurate indication of how full the battery is. A battery monitor does.

Victron battery monitors keep track of historical data, like the number of charging cycles, deepest discharge, highest voltage, lowest voltage and so on. It will alert you to critical conditions such as low voltage or low charge. The smart monitor can even shut down the entire power supply to avoid expensive battery damage.

Choosing a BMV:

 • Choose a BMV 700 battery monitor if you want to monitor the house battery and don’t need a Bluetooth connection.
 • Choose a BMV 702 battery monitor if you want to monitor both the house battery and the starter battery, and you don’t need a Bluetooth connection.
 • Choose a BMV 712 battery monitor if you want to monitor both the house battery and the starter battery via Bluetooth on a smartphone or tablet.

Boat Network

Keeping grips on all the systems on board can be a hassle. The solution: tie everything together in a single boat network using NMEA communication standards. Your boat network can include navigation equipment, tank senders, battery monitoring and much more. The status information can trigger alarms and shutdowns, adding to the safety on board. The Cerbo GX now supports the NMEA2000 out protocol, allowing you to monitor your boat’s network of systems from wherever you are.

Boat engines

Motor cruisers have one or two diesel engines to get from harbour to horizon. The engines are designed to run continuously, for days on end. They also come with high-output alternators to charge the engine batteries, drive fuel pumps, etc.

Once the starter batteries are recharged, the engines can also power the boat electrics and recharge the house battery. On motor cruiser you’ll find power hungry DC equipment such as anchor windlasses and bow thrusters. The engines have to be running before you can use them.

Boat Electronics

A motor cruiser is packed with dozens of electrical devices. These are all connected to the house battery. Think of:

 • Boat control panel
 • Log/depth sounder
 • Chart-plotter
 • Navigation / GPS
 • Navtex
 • Auto pilot
 • All-band Radio
 • Satellite comms
 • Maritime traffic identification systems
 • Navigation lights
 • Pumps
 • Windlass
 • Bow thruster
 • Fridge and freezer
 • Air conditioning
 • Blowers
 • Interior lighting
 • Music player

Buck-Boost

The Buck-Boost converter is used in dual battery systems, where the (smart) alternator and the start battery are used to charge the service battery (of equal or different voltages). The Buck-boost can be used in 12V or 24V systems and is suitable for both lead acid and lithium batteries.

Charging lithium batteries from the alternator

Alternators cannot be connected directly to most lithium batteries. A lithium battery will draw more current than the alternator can supply, which may result in alternator damage. A Buck-Boost DC/DC converter solves this problem: it acts as a current limiter between the alternator and the battery.

How to select a Buck-Boost? The current rating of the DC/DC converter has to be less than the alternator’s current rating. For example: pair a 50 Amps converter with a 60 Amps alternator. In the software the ideal throughput can be defined.

When the charging capacity exceeds the limits of the Buck-Boost, consider working with DC-DC generator(s) sized to the capacity of the battery bank.

Cerbo GX

The Victron Cerbo GX is the communication-centre of your boat’s installation, allowing you to always have perfect control from wherever you are and maximises its performance. Simply connect through our Victron Remote Management (VRM) portal, or access directly, using the optional GX Touch 50 screen, a Multi Functional Display or our VictronConnect app thanks to its added Bluetooth capability.

The Victron Cerbo GX is an easy to use visual system. Instantly monitor the battery state of charge, power consumption, power harvest from PV, generator, and mains, or check tank levels and temperature measurements. Easily control the shore power input current limit, (auto)start/stop generator(s) or even set quiet periods to avoid starting the generator in the middle of the night. Change any setting to optimise the system, follow up on alerts, perform diagnostic checks and resolve challenges remotely. The Cerbo GX turns any power challenge into an effortless experience.

Galvanic Isolator

A galvanic isolator prevents electrolytic corrosion. The isolator is mounted directly behind the shore power connector on board. It blocks DC currents that might leak through the shore power earth terminal. These currents can cause corrosion to all metal parts under water, like the hull, propeller, shaft, etc. The galvanic isolator should have the same power rating as the incoming shore power.

It’s a misunderstanding that galvanic corrosion occurs only in metal and aluminium hulls. In fact it can occur on any boat as soon as a metallic part (the shaft and propeller) is in contact with water. Galvanic corrosion will quickly dissolve your sacrificial anodes, and attack the shaft, propeller and other metal parts in contact with water as soon as the boat is connected to the shore-side supply. It might therefore be tempting not to connect the ground conductor: this is however extremely dangerous because Ground Fault Current Interrupters will not work nor will a fuse blow in case of a short circuit to a metal part on the boat.

The safe option is to use a Galvanic Isolator for non-metal smaller boats, or use an isolation transformer for metal boats or boats with bigger systems.

Generator

The generator provides energy when shore power is not available and the boat’s engines aren’t running (or can’t supply enough power to meet the demand). The generator is usually supplemented with a inverter/charger and a battery bank. The batteries act as a back-up and allow for quiet periods at night.

Thanks to Victron’s PowerAssist, the generator doesn’t have to be sized for the maximum load. You can use a smaller generator which is cheaper to install, uses less fuel and produces less noise. The inverter automatically bridges the potential gap between supply and demand with support of the battery bank.

GX GSM Dongle

The Victron GX GSM is a 3G cellular modem that enables GX devices with mobile internet for the system and connection to the VRM Portal, allowing you to monitor your system from remote. When the boat is in range of a 3G network, it will send data to the VRM website and you can monitor the boat from your smartphone. The GSM module adds tracking the boat, recording your trips and putting up a geo-fence around the boat. You will get an alert via mail when the boat travels outside the geo-fence area.

House battery

The house battery stores power for the boat’s electrical system. Motor cruisers typically have large power demands and the house battery should have a generous capacity.

For a house battery you can choose from two types: lead-acid and lithium. There are various reasons to favour one over the other. Here are a few common ones:

 • Choose Lead-Acid when:
 • Use occasionally
 • Lower purchase cost
 • Weight and space are not an issue
 • Normal charging
 • Choose Lithium when:
 • Use daily
 • Lower cost per cycle
 • Weight and space considerations
 • Fast charging

House battery

The house battery stores power for the boat’s electrical system. Motor cruisers typically have large power demands and the house battery should have a generous capacity.

For a house battery you can choose from two types: lead-acid and lithium. There are various reasons to favour one over the other. Here are a few common ones:

 • Choose Lead-Acid when:
 • Use occasionally
 • Lower purchase cost
 • Weight and space are not an issue
 • Normal charging
 • Choose Lithium when:
 • Use daily
 • Lower cost per cycle
 • Weight and space considerations
 • Fast charging

Inverter/Charger

On motor cruisers you’ll need an intelligent inverter/charger that automatically switches between various sources to cater for all power needs.

In the marina shore power will be used to feed the boat’s AC grid and charge the batteries. When no shore power is available, the batteries will power both the DC and the AC grid. Power can be drawn from the boat’s engines while sailing. If the power demand gets too high or the batteries get low, the generator will kick in to power the load and charge the batteries.

 • Victron inverter/chargers come with a handful of outstanding features:
 • PowerControl: automatically manage battery charging to prevent an overload of the generator or shore power.
 • PowerAssist: uses the battery as a buffer to assist the shore power during peak power demand.
 • Perfect power: even sensitive devices run flawlessly on the pure sine wave power.
 • High peak-power: use motorised equipment without overheating.
 • Low self consumption.

Thanks to PowerAssist, the generator doesn’t have to be sized for the maximum load. You can use a smaller generator which is cheaper to install, uses less fuel and produces less noise.

If you don’t have a generator on board, a Multiplus is all you need. With a generator on board a Quattro is the better choice.

We strongly recommend 24 Volts for new boats. The higher voltage is simply a better choice when it comes to meeting the power demands of a motor cruiser. If your boat’s system is based on 12 Volts, select a 12 Volts unit instead. If you have dissimilar battery banks, consider charging them using a DC-DC converter, or have it power several dissimilar appliances with a different voltage than the house battery.

Generally speaking, a 3 kVA unit will be big enough, unless the power consumption is higher than average. For example: when you have an air conditioner on board. If this is the case, choose a 5 kVA unit.

MFD GX Integration

The Marine MFD GX integration enables you to easily connect a Multi Functional Display (MFD) to the heart of your power system such as the Cerbo GX, or the GX enabled Multiplus-II GX. Once connected you can easily monitor and control your boat’s power system, right on your Glass Bridge. Now available on the industry’s best MFDs, such as Raymarine, Garmin, Simrad, B&G and Lowrance.

Shore Power

Usually shore power is available in the marina; it is used to run large AC equipment on board and recharge the batteries. Larger boats need a three phase supply. Sometimes shore power can’t provide enough power to cater for the total AC load of the boat. It might also just be single phase.

Often shore power is limited in how much power you can draw, i.e. just 10 Amps. Berths with higher ratings might not always be available. Victron inverter/chargers allow you set a maximum shore power current. Now you can charge your batteries and turn on any equipment without blowing a fuse. Thanks to Victron’s PowerAssist, the generator and batteries can automatically bridge the gap between supply and demand.

Sometimes shore power is less than perfect. You might run into voltage drops if you’re at the far end of the harbour. There could also be power surges, which could harm sensitive equipment on board. Victron’s inverter/chargers smooth out these problems and turn bad power into perfect power.

Solar charger

Solar panels won’t be able to cover all the power needed, but they can reduce the running time of the generator and fuel costs.

A solar charger - also called MPPT controller, harvests the power from the solar panels to charge the house battery. Solar chargers have the same charging cycles as our regular, fully automatic, battery chargers. When your boat is moored without shore spower, solar power is a great way to keep the batteries charged.

In a marine environment, the performance of solar panels changes constantly. Victron’s solar controllers use ultra fast maximum power point tracking to squeeze up to 30% more power out of your panels.

See our Solar Calculator to size the solar panels and select a MPPT charger

Solar panels

Solar panels won’t be able to cover all the power needed, but they can reduce the running time of the generator and fuel costs. Victron offers a wide range of highly efficient solar panels that are just perfect for marine use.

Starter Battery

The starter battery is needed to start your boat’s engines. These batteries are different from house batteries and engineered to deal with a large discharge current. The starter batteries should be ready to go. Always use a BatteryCombiner to connect the starter batteries to the rest of the electrical system; it prevents an accidental drain of power.

GX Touch

The GX Touch 50 display allows you to have an instant overview of your system and adjust settings in the blink of an eye. Simply connected to the Cerbo GX with one cable, its super slim 5 inch waterproof design and its top-mountable setup bring a lot of flexibility when creating a crisp and clean dashboard.

VE.Bus BMS

The VE.Bus BMS is a dedicated battery management system (BMS) that protects lithium batteries against deep discharges, overcharging and high temperatures. When critical values are exceeded, the BMS acts immediately and will have the 230V loads disconnected by the inverter and the 12V/24V loads by the BatteryProtect in case of a deep discharge. Charging is stopped when there is a risk of overcharging. High temperatures trigger an immediate end to both charging and discharging.

The VE.Bus BMS can be used in 24, 24 and 48 Volt systems. The BMS does not physically disconnect the like other BMS do, but sends a signal that will turn the load or charge off. The VE.Bus BMS should always be paired with a BatteryProtect. There is no limit on the size of the connected inverter. The VE.Bus BMS comes standard with a mains detector, so the BMS is able to control the rest of the system when these parameters change: for instance, stopping the charging process of the inverter/charger when shore power is unplugged.

VictronConnect

All Victron products on your boat can be monitored and controlled from the palm of your hand. Just connect the VictronConnect App via Bluetooth and you’ll have direct access to values like battery voltage and current. You can also turn devices on or off, as well as change their settings.

See what the VictronConnect app can do
Sistem örnekleri

Enerji tüketimi, yattan yata ve yat sahibinden yat sahibine farklılık gösterir. İdeal Enerji Planı, her zaman tekne özellikleri dikkate alınarak yapılmalıdır. Başlangıç olarak, size bir motorlu tekne için İdeal Enerjiyi, normal ve yoğun günlük enerji tüketimini içeren iki örnekle sunabiliriz.

İdeal çözümünüzü tasarlarken ve kurarken daha birçok faktörün devreye gireceğini lütfen unutmayın; Victron Uzmanınız size bu konuda yardımcı olmaktan memnuniyet duyacaktır.

Bu detaylı tabloyu ve bölümün tamamını düzgün şekilde görmek için modern bir tarayıcı kullanın.

Normal
Yoğun
10 - 14 m (33 - 46 ft) arası motorlu tekne
4 kişi
Aynı tekne, fakat daha yoğun kullanım; evden uzakta daha uzun süre, daha fazla konfor, ekipman ve kişi sayısı.
Tüketim
Günlük enerji tüketimi
2,4 kWh
4,8 kWh
Toplam enerji Aküler ve jeneratör
± 8 kVA
± 10 kVA
Pik güç Aküler ve jeneratör
± 16 kVA
± 20 kVA
Pik güç Sadece aküler
± 6 kVA
± 10 kVA
Depolama ve tersine çevirme (invert)
Victron Quattro
24/3000
24/5000
BatteryProtect
100 A
220 A
Ana akü
2 adet 220 Ah 12 V
veya 4 adet 165 Ah 12 V AGM
4 adet 220 Ah 12 V AGM
veya 25,6 V/200 Ah Lityum
BatteryCombiner
Cyrix 120 A (alternatöre bağlı)
2 adet Cyrix 120 A (alternatöre bağlı)
Veya Lityum için: Alternatör Lityum Geçirmez olduğunda 2 adet Buck-Boost 100 A (/24 V = 50 A) veya Normal Alternatör için Amp’yi güvenli aralığa ayarlar.
Üretim
Alternatör
2x 80 A (24 V)
2x 80 A (24 V)
Kıyı güç değeri 230 V
16 A
1 adet 16 A
veya 1 adet 25 A
Galvanik İzolatör
16 A (metal olmayan tekneler)
Veya Yalıtım transformatörü 3600 W (metal tekneler veya daha büyük sistemler)
16 A veya 32 A (metal olmayan tekneler)
Veya Yalıtım transformatörü 3600 W veya 7000 W (metal tekneler veya daha büyük sistemler)
Jeneratör
5 kVa
Bu profil için gerekli değildir
5 kVa
Solar
± 640 W
± 640 W
Mümkünse ideal olarak daha fazlası
Güneş Enerjisi Kullanan Şarj Cihazı
(Smart) MPPT 100/35
Minimal
Birleştirilen panel gerilimine uyum sağlar
İzleme
Akü Monitörü
BMV-712 Smart
BMV-712 Smart
Uzatmalar
Mevcut uzatmalar
Cerbo GX ve GX Touch 50
Cerbo GX ve GX Touch 50
GX GSM modülü
GX GSM modülü
Tüm listeyi göster

Tarayıcınız bu bölümü düzgün şekilde görebilmek için gereken son teknolojileri desteklemiyor. Modern bir tarayıcı kullanın.

Deniz enerjisi dünyasına dalın

Yerel bayinizi bulun

Yerel Victron Uzmanlarından oluşan sağlam küresel ağımız, zorlu durumunuz için ideal çözümü bulmanıza yardımcı olmaya hazır.

Dünya çapında yaygın servis ağımıza güvenin

Victron’da müşterilerimize hızla ve ustaca servis ve destek sağlanmasına çok önem veriyoruz. Victron Uzmanlarından oluşan küresel ağımızın en yüksek düzeyde teknik bilgiye sahip olması ve onarımları en hızlı şekilde gerçekleştirme taahhüdü vermesinin sebebi de budur.

Bu yüzden, varış noktanız neresi olursa olsun, yolculuğunuza başlayabilir veya devam edebilirsiniz.